Współpraca

Odpowiednia rehabilitacja po operacji ortopedycznej jest niezwykle ważna i bardzo często ma znaczący wpływ na udany efekt operacji czy zabiegu. W tej kwestii należy ściśle zastosować się do zaleceń lekarza ortopedy, który wskaże odpowiednią formę powrotu do pełnej sprawności. Ten proces jest indywidualny i zajmuje od kilku miesięcy do nawet pół roku. Terapia manualna lub fizykoterapia połączona z regularnymi, zaleconymi przez specjalistę ćwiczeniami już w krótkim czasie może przynieść spodziewane efekty. Odpowiednio przeprowadzona fizykoterapia może też zapobiec kolejnym urazom w przyszłości.

Fizjoterapeuta zajmuje się zarówno pacjentami bólowymi, pourazowymi jak i sportowcami po kontuzjach i operacjach, takich jak rekonstrukcja więzadeł, skręcenia stawów, naderwania mięśni czy złamania kości.

Diagnostykę RTG stosuje się głównie w celu wykluczenia urazów tkanki kostnej. Wszelkie złamania będą widoczne właśnie na prześwietleniu rentgenowskim.  Tego typu badanie nie nadaje się do oceny tkanek miękkich typu urazy więzadeł, mięśni czy otaczające je struktury nie będących elementami kostnymi. Niewykryte złamanie lub pęknięcie kości może być niezwykle groźne, a w konsekwencji zagrozić trwałą utratą zdrowia a nawet i życia. Wykonanie badania RTG nie da pewności, że inne tkanki nie są uszkodzone, jednak widząc złamanie lekarz będzie mógł podjąć szybką decyzję o interwencji chirurgicznej lub pobycie w szpitalu.

To badanie świetnie sprawdzi się w diagnostyce ortopedycznej, dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu. Badanie pozwali na uwidocznienie uszkodzonych elementów narządu ruchu, które nie są widoczne na klasycznym zdjęciu RTG, w tym takich struktur jak ścięgna, chrząstki, więzadła czy nerwy.  Jest to metoda nieinwazyjna, nie wymaga użycia potencjalnie szkodliwego promieniowania rentgenowskiego oraz pozwala na precyzyjne wykrywanie zmian chorobowych w tkankach. Obrazowanie za pomocą rezonansu magnetycznego ma znaczne zastosowanie w ortopedii. O tym, jakie badanie potrzeba wykonać, zdecyduje lekarz ortopeda.